Jak rozsiodłać konia?
Zejście z konia na ziemię i odprowadzenie zwierzęcia do stajni to nie koniec jazdy konnej. Rozsiodłanie konia jest tak samo ważną czynnością jak przygotowanie go do przejażdżki. Jeśli chcemy nauczyć się jak rozsiodłać konia, wystarczy zapamiętać kilka wskazówek i opanować parę łatwych technik, żeby proces ten przebiegał szybko, sprawnie i bezpiecznie, a koń mógł szybko zrelaksować się w boksie lub na padoku.
Co zrobić z koniem po jeździe?
Nasz krótki poradnik „Jak rozsiodłać konia” przeznaczony jest zarówno dla tych osób, które dopiero zaczynają przygodę z jazdą konną i nie wiedzą co zrobić z koniem po jeździe, jak i dla bardziej zaawansowanych jeźdźców, którzy chcą uporządkować swoją wiedzę jak rozsiodłać konia. Jak zatem przeprowadzić tę procedurę umiejętnie i profesjonalnie? Na początku pamiętajmy, żeby skrócić i podwinąć strzemiona, ponieważ niezabezpieczone, luźno zwisające mogłyby obijać się o boki zwierzęcia, gdy będziemy prowadzić konia do stajni.
Gdzie rozsiodłać konia?
Miejsce rozsiodłania konia zależy od szkółki lub preferencji jeźdźca. Niektórzy twierdzą, że najlepiej zrobić to w boksie. Inni, a my przychylamy się do tego podejścia, twierdzą, że boks powinien być w 100 procentach zarezerwowany dla odpoczynku rumaka. Dlatego rozsiodłanie powinno odbywać się w stajni przed boksem lub na zewnątrz. Niektóre stajnie dysponują specjalnym miejscem, ale w większości rozwiązanie kwestii gdzie rozsiodłać konia należy do właściciela.
Rozsiodłanie konia krok po kroku
Tam, gdzie chcemy rozsiodłać konia zakładamy mu kantar na szyję i przywiązujemy go, aby stał w bezpiecznym miejscu, ponieważ w trakcie rozsiodływania koń może się łatwo spłoszyć i uciec.
Gdy już przypniemy kantar, czas na właściwe rozsiodłanie konia. Na początku poluzowujemy popręg o jedną lub dwie dziurki z obu stron, a dopiero potem odpinamy go. Następnie zdejmujemy siodło i podkładkę z grzbietu konia. Warto pamiętać, żeby od razu odpowiednio uporządkować wszystkie elementy uprzęży odkładając je na swoje miejsce w stajni. Oczywiście możemy siodło położyć na chwilę z boku np. na haku lub ogrodzeniu, jeśli jest taka możliwość, do czasu zakończenia rozsiodływania konia, ale nie zapomnijmy o utrzymaniu porządku w stajni.
Kolejny etap to zdjęcie ogłowia. W tym celu odpinamy kolejno pasek podgardlany i nachrapnik. Następnie przekładamy ogłowie przez uszy konia i pozwalamy zwierzęciu swobodnie wypuścić wędzidło z pyska. Ogłowie trzeba wyczyścić, a wędzidło dokładnie umyć pod bieżącą wodą.
Czas na relaks
Rozsiodłanie konia to dobry czas na nawiązanie bliższej relacji ze zwierzęciem i kontrolę jego stanu zdrowia po jeździe. W tym czasie możemy sprawdzić, czy zwierzęciu nic się nie stało w czasie jazdy. Czy nie ma skaleczeń, otarć, zadrapań? Czy nie odczuwa bólu w czasie czyszczenia sierści szczotką? Po jeździe koń jest zmęczony, więc potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Po rozsiodłaniu koniecznie trzeba usunąć kamienie i zanieczyszczenia z podkowy, a także wytrzeć rumaka ręcznikiem i wyczesać. Jeśli jest chłodno można go przykryć derką i odprowadzić do boksu. Żeby podziękować koniowi za pracę możemy podać mu marchewkę lub kromkę suchego chleba. Szczotki, którymi czyściliśmy konia odnosimy na miejsce.
Na koniec warto podkreślić, że prawidłowe rozsiodłanie konia sprawi, że zwierzę będzie zadowolone i spokojne. Jeśli chcemy, żeby nasz koń był zdrowy i szczęśliwy, pamiętajmy, żeby przestrzegać prostych zasad rozsiodływania konia oraz zadbać o zwierzę także po jeździe.