Jak liczyć foule?
Tuż przed startem zawodów w skokach przez przeszkody możemy zaobserwować jeźdźców przemierzających tor i w skupieniu kalkulujących odległości na parkurze. Zawodnicy sprawdzają w ten sposób ile koń ma wykonać tzw. fouli, czyli pełnych kroków w galopie między przeszkodami. Wygląda to skomplikowanie, ale w praktyce wcale nie jest trudne. Jeśli chcecie nauczyć się jak liczyć foule, przeczytajcie nasz krótki poradnik.
Co to są foule?
Foule w jeździectwie to jeden z podstawowych terminów. Oznaczają jeden pełny krok konia w galopie. Gdy nasz wierzchowiec przeskoczy przeszkodę i jego tylne nogi znajdą się na ziemi za barierą, zaczynamy odliczanie. W czasie jednej fouli zwierzę kolejno stawia na podłożu najpierw lewą tylną nogę, później lewą przednią i prawą tylną, a na koniec prawą przednią. Brzmi zawile, ale zapewniamy, że jest intuicyjne i łatwe do opanowania. Jak zatem liczyć foule? Najprościej jest wsłuchać się w 3-taktowy chód rumaka w galopie („pa-ta-taj”) i głośno odliczać poszczególne kroki. Dwie foule konia między przeszkodami tworzą „szereg”, gdy jest ich więcej mówimy o „linii”. Zatem szereg na 2 foule oznacza po prostu, że zwierzę wykonuje dwa pełne kroki w galopie między przeszkodami. Umiejętność liczenia fouli przydaje się niezależnie, czy trenujemy amatorsko, czy posiadamy klasę sportową (więcej na ten temat przeczytasz w artykule o klasach sportowych w skokach przez przeszkody).
Jak liczyć foule w skokach?
Początkujący skoczkowie często zadają sobie pytanie „ile ma jedna foula konia?”. 1 foula ma zazwyczaj od 2 do 4 metrów. Przyjmuje się, że średnio wynosi ona od 3 do 3,5 metra. Jej długość zależy od wielkości i charakteru konia, jego szybkości oraz sposobu prowadzenia zwierzęcia. Oczywiście kroki wysokiego, dynamicznego wierzchowca będą dłuższe niż małego i spokojnego konia, czy kuca. Żeby zwiększyć liczbę fouli trzeba skrócić galop rumaka. I odwrotnie, jeśli chcemy ją zmniejszyć musimy rozszerzyć krok zwierzęcia w galopie. Najmłodsi skoczkowie zazwyczaj rozpoczynają ćwiczenia na wykonanie fouli na drągach na galop dla kuca. Młodzi jeźdźcy próbują wykonać wyznaczoną przez trenera liczbę fouli między drągami ułożonymi w określonej odległości od siebie.
Jak liczyć foule?
Gdy zaczynamy liczenie fouli między przeszkodami, trzeba pamiętać, że koń odbija się do skoku około 1-1,5 metra od przeszkody i ląduje za nią też w odległości około 1 metra. Dystans ten musimy uwzględnić kalkulując liczbę fouli. Na przykład, żeby sprawdzić na ile foul mamy przejechać linię o długości 21 metrów musimy wziąć pod uwagę wskok 1,5 metra i zeskok 1 metr. Po ich odjęciu zostaje nam 18,5 metrów do pokonania. Oznacza to, że na tej trasie trzeba wykonać 6 fouli o długości 3 metrów lub 5 fouli, każdy co najmniej 3,5 metrowy. Czyli powinniśmy tak kierować koniem, skracać lub rozszerzać jego kroki, żeby w odpowiednim miejscu wykonać skok. Dobra kontrola długości foule konia pozwoli na prawidłowe odbicie przed przeszkodą. Jeździec musi rachować długość poszczególnych odcinków i mieć wprawne oko, a koń powinien szybko reagować na zmiany dyktowane mu przez zawodnika. Niezbędna jest dobra koordynacja i harmonijna współpraca między wierzchowcem i jeźdźcem. Aby udało się zrealizować prawidłowe skoki niezwykle istotne jest precyzyjne zaplanowanie całego przejazdu, w tym wykonanie odpowiedniej liczby fouli i dostosowanie tempa jazdy do trasy.
Rozwijając temat fouli w jeździectwie dużo miejsca poświęciliśmy mierzeniu i liczeniu, ale nie zapominajmy, że jazda konna nie polega na matematycznych algorytmach, ale na dobrej współpracy między koniem i jeźdźcem, na odpowiednim wyczuciu tempa i rytmie. Dzięki doskonałej znajomości możliwości konia, wielogodzinnym treningom i setkom powtórzeń, liczenie fouli „wejdzie nam w krew” i stanie się automatyczną czynnością, bezproblemową i przyjemną.
Pingback: Podstawowe chody konia - rodzaje - Strefajezdzca.pl