Na czym polega i ile kosztuje dzierżawa konia?
Dzierżawa konia to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą się sprawdzić w roli posiadacza konia. Pozwala ocenić zapał, możliwości czasowe i stopień odpowiedzialności młodego jeźdźca marzącego o własnym wierzchowcu. Jest też doskonałym sposobem, aby nauczyć się opieki lub też wypróbować danego konia przed jego kupnem. Dowiedz się, jak wygląda dzierżawa konia!
Co to jest dzierżawa konia?
Dzierżawa konia to umowa cywilnoprawna pomiędzy posiadaczem konia a osobą, która chce go wydzierżawić. Właściciel konia udostępnia swojego konia dzierżawcy umożliwiając mu określone w umowie użytkowanie go w zamian za koszty utrzymania zwierzęcia. Bardzo trudno jest powiedzieć jednoznacznie, na czym polega dzierżawa konia, ponieważ wszystko zależy od tego, na co się umówią obie strony.
Zasady dzierżawy konia
Najczęściej osoba dzierżawiąca konia zobowiązuje się zajmować nim tak, jakby to był jej koń oraz jeździć na nim. Właściciel konia udostępnia sprzęt (dopasowane siodło, ogłowie, szczotki, derki) i wszystko, co jest niezbędne do normalnego użytkowania konia. W zamian dzierżawca pokrywa ustalone koszty utrzymania konia.
Dzierżawa z przeniesieniem
Niektórzy właściciele koni zgadzają się na tzw. dzierżawę z przeniesieniem. Polega ona dokładnie na tym samym, co zwykła dzierżawa konia, z tą różnicą, że można przewieźć konia do wybranego przez siebie pensjonatu. Dzięki temu rozwiązaniu dzierżawca może mieć wybranego konia bliżej swojego miejsca zamieszkania lub po prostu użytkować go w bardziej dopasowanych do swoich potrzeb warunkach (np. hala, możliwości treningowe).
Dzierżawa częściowa
Warunki dzierżawy konia są bardzo różne i zależą wyłącznie od tego, czego potrzebuje właściciel konia. Czasami z braku wystarczającej ilości czasu posiadacze konia szukają dzierżawcy tylko na kilka dni w tygodniu – tzw. dzierżawa częściowa. Jeśli potencjalny dzierżawca również nie ma możliwości być u konia codziennie, to rozwiązanie jest idealne dla obu stron. Pod względem jazd i opieki koń ma wtedy niejako dwóch opiekunów. Należy się wtedy umówić z właścicielem konia, kto kiedy przyjeżdża i sprawiedliwie podzielić koszty utrzymania konia.
Współdzierżawa konia
Ten wariant jest bardzo podobny do dzierżawy częściowej. Różnica polega na tym, że opiekunami i użytkownikami konia są dwie osoby niebędące jego właścicielem. Tutaj również konieczne jest wyraźne podzielenie praw i obowiązków między współdzierżawcami.
Dzierżawa konia – co trzeba wiedzieć?
Aby w przyszłości uniknąć ewentualnych wątpliwości i nieporozumień należy wszystkie ustalenia szczegółowo opisać w umowie.
- Umowa, dla bezpieczeństwa obu stron, powinna być zawarta na piśmie.
- Należy pamiętać, że umowa cywilnoprawna może być zawarta jedynie między osobami dorosłymi. Jeśli dzierżawcą będzie niepełnoletni, umowę musi podpisać rodzic.
- W umowie koniecznie należy zawrzeć dokładnie opisane prawa i obowiązki dzierżawiącego. Im więcej szczegółów zostanie uwzględnionych, tym jaśniejsze są zasady w przypadku ewentualnych problemów, szkód czy nieprzewidzianych kosztów.
- Często właściciel konia zastrzega sobie, że jazdy muszą się odbywać pod okiem trenera, może nawet wskazać konkretnego, wybranego przez siebie – warto to ustalić.
- Obowiązkowo należy poznać wszystkie koszty, które będzie ponosił dzierżawca. Najczęściej jest to pensjonat i kowal, ale zdarza się, że właściciel wlicza do tej kwoty paszę, zabiegi fizjoterapeuty, tarnikowanie zębów itd. Niezbędne jest też ustalenie, kto płaci za nieprzewidziane wizyty lekarza weterynarii.
Ile kosztuje dzierżawa konia?
Jest to jedna z ważniejszych kwestii przy podejmowaniu decyzji o dzierżawie konia. Cena zależy w dużej mierze od ceny pensjonatu. W zależności od lokalizacji i warunków ceny wahają się od 800 zł do nawet 2500 zł. A ile kosztuje współdzierżawa konia? Zazwyczaj połowę ceny pensjonatu. Do tego należy doliczyć koszty kowala (80-200 zł), fizjoterapeuty (200-350 zł) oraz oczywiście wziąć pod uwagę cenę treningów z trenerem (jeśli takie planujemy).
Jak znaleźć konia do dzierżawy?
Najpewniejszą opcją jest dzierżawa konia od kogoś znajomego. Można popytać w swojej stajni, czy ktoś nie szuka dzierżawcy. Czasami też szkółki jeździeckie decydują się na taką opcję – warto się dowiedzieć.