Gnijąca strzałka – jakie są metody leczenia?
Gnijąca strzałka u konia to niestety powszechny problem w sezonie jesienno-zimowym. Mokre podłoże sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych, grzybiczych i mieszanych. Ale nawet poza tym nielubianym okresem zdarzają się przypadki gnijących strzałek. Przyczyną może być brudna ściółka w boksie, rzadkie rozczyszczanie kopyt, a także zbyt mało ruchu. Rzadziej wina leży po stronie kowala, choć też jest to możliwe. Dowiedz się jak zareagować, kiedy problem gnijącej strzałki dotknie Twojego konia!
Objawy gnijącej strzałki
W obowiązku właściciela lub opiekuna konia leży dbałość o jego zdrowie. Codzienna pielęgnacja i obserwacja zwierzęcia pozwala w porę dostrzec pierwsze objawy jakichkolwiek nieprawidłowości, a przez to znacząco skrócić czas leczenia. W przypadku gnijących strzałek u konia najskuteczniejsza jest profilaktyka, ale jeśli już problem wystąpi, należy go szybko zdiagnozować.
- Wygląd i zapach strzałki
Pierwszym niepokojącym objawem gnijących strzałek może być wygląd strzałki. Gnijąca strzałka ma poszarpaną strukturę, a na jej powierzchni tworzy się warstwa brudnoszarej, śmierdzącej masy zgniłego rogu kopytowego. W bardziej zaawansowanym stadium infekcji strzałka odwarstwia się. Początek gnijącej strzałki u konia ma miejsce w środkowym rowku strzałkowym.
- Ból w reakcji na dotyk
Innym objawem, który powinien zaniepokoić posiadacza konia, jest bolesność strzałki. Kopyta konia niosą duży ciężar, w ruchu są poddawane ogromnym obciążeniom – zdrowe strzałki nie są wrażliwe nawet na silny nacisk. Dlatego jeśli koń okazuje ból podczas naciskania na strzałkę metalową częścią kopystki, możemy podejrzewać gnijącą strzałkę.
- Kulawizna
Gnijąca strzałka u konia może wywołać kulawiznę. Jeśli strzałka jest bolesna, nie może odpowiednio pracować i po prostu każdy krok konia boli. Warto przyjrzeć się już bardzo subtelnym oznakom dyskomfortu, jakim jest stawianie kroków przez konia od palca, a nie od piętki. Może to być zarówno przyczyna jak i skutek problemu gnijącej strzałki.
Jak leczyć gnijące strzałki u konia?
W pierwszej kolejności problem gnijącej strzałki u konia należy skonsultować z kowalem lub lekarzem weterynarii. Kowal usunie zainfekowaną część rogu kopytowego i będzie można przystąpić do leczenia.
Oczyszczanie
Najważniejszym krokiem jest zadbanie o codzienną czystość. Strzałkę powinno się wyczyścić porządnie kopystką, a później wyszorować szczotką i umyć dokładnie ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu (może to być szare mydło) lub np. płynu do dezynfekcji. Jeśli zanieczyszczony jest głęboki rowek środkowy, a koń pozwala sobie przy nim pracować, również należy go umyć.
Gnijące strzałki – preparaty
Na tak przygotowane kopyto można dopiero nałożyć leki. W przypadku niewielkich, powierzchownych infekcji wystarczy smarowanie (lub pryskanie) środkiem bakterio- i grzybiczobójczym oraz wysuszanie. W zaawansowanych infekcjach konieczne jest stosowanie przymoczków głęboko penetrujących ranę lub moczenie w tzw. butach. Popularnie stosowane preparaty to:
- powidon jodowany,
- dwutlenek chloru,
- antybiotyk w sprayu,
- przeciwgrzybicze kremy z maściami antybiotykowymi,
- antybiotyki dowymieniowe bez sterydu,
- siarczan miedzi.