Półsiad – co to jest, jak poprawnie zrobić i jakich błędów unikać?
Półsiad jest rodzajem dosiadu. Ma na celu odciążenie końskiego grzbietu i jest szeroko stosowany w jeździectwie np. w skokach przez przeszkody, w jeździe terenowej, a także podczas szkolenia młodych koni. Dowiedz się, jak poprawnie zrobić półsiad i jak go ćwiczyć!
Nauka półsiadu
Jazda w półsiadzie, w odróżnieniu od podstawowego dosiadu ujeżdżeniowego, wymaga skrócenia strzemion. Podczas nauki oraz dla uzyskania niewielkiego odciążenia grzbietu konia wystarczy skrócić puśliska o 2 dziurki. Aby wykonać półsiad, należy zgiąć się biodrach i pochylić nieznacznie do przodu. Ciężar jeźdźca przejmują uda, kolana oraz stawy skokowe. Łydki leżą na popręgu, aby móc kontrolować ruch konia, a stopy są dokładnie pod środkiem ciężkości jeźdźca umożliwiając utrzymanie równowagi.
Błędy w półsiadzie
Częstym błędem jest wstawanie za wysoko nad siodło. Siedzenie jeźdźca powinno się znajdować jak najbliżej siodła (szczególnie podczas nauki) – dzięki temu łatwiej jest utrzymać równowagę. Popularnym błędem są też uciekające do tyłu łydki. Jest to wynikiem braku równowagi i może prowadzić do przysiadania grzbietu konia po skoku. Kolejnym błędem w półsiadzie jest spięcie górnej części ciała jeźdźca. Plecy nie mogą być zgarbione ani wklęsłe, a ręce powinny być delikatnie wysunięte do przodu i elastycznie podążać za ruchem głowy konia.
Jak poprawić swój półsiad?
Praca nad półsiadem to przede wszystkim praca nad równowagą i elastycznością ciała. Na początku jeździec skupia się na fundamentach, czyli jak utrzymać się w półsiadzie. Podstawą jest mocne zamknięcie kolan (oparcie części ciężaru ciała na kolanach), stabilna pozycja łydek oraz sprężynujące stawy skokowe (zapewniające elastyczne oparcie na strzemionach).
Kiedy mięśnie jeźdźca nauczą się tej pozycji, można przejść do kolejnego etapu, czyli jak ćwiczyć półsiad. Cała sztuka polega na umiejętności zmiany pozycji w półsiadzie – przechodzenia z półsiadu o niewielkim stopniu odciążenia do mocniej odciążającego półsiadu skokowego. Kiedy jeździec mocniej pochyla się do przodu (zginając się w biodrach), musi cofnąć pośladki, aby utrzymać równowagę. Nasz punkt ciężkości, który znajduje się na wysokości pępka), musi być cały czas nad przednim łękiem siodła (nad punktem ciężkości konia). Wyczucie półsiadu wymaga czasu i ćwiczeń – najlepiej jest zacząć w stępie i kłusie, a dopiero po osiągnięciu odpowiedniego balansu przejść do galopu.
Półsiad w skoku
Skoki przez przeszkody wymagają od jeźdźca dobrej równowagi w półsiadzie i umiejętności podążania za ruchem konia w tej pozycji. Skok konia dzieli się na kilka faz, a w każdej z nich należy przyjąć inną pozycję:
- odskok – półsiad musi być elastyczny, łydka pozostaje na popręgu, a jeździec z wyczuciem wysuwa ręce do przodu w kierunku pyska konia;
- faza lotu – jeździec jest mocniej pochylony do przodu, siedzenie odpowiednio uniesione nad siodło – najważniejsze jest płynne podążanie za ruchem konia;
- lądowanie – jeździec prostuje się z wyczuciem, aby nie przysiąść zbyt szybko grzbietu konia.
Podczas nauki skoków sugeruje się utrzymywanie tej samej pozycji we wszystkich fazach. Przy niskich przeszkodach jest to wystarczające, a pozwala wyczuć ruch konia i oswoić się ze skokami.