Wycieranie grzywy i ogona u konia – jak sobie z tym poradzić?
Grzywa i ogon nie tylko dodają koniom urody. Pełnią bardzo ważną rolę, chroniąc je przed owadami. Wytarte ogon i grzywa nie wyglądają dobrze, ale i pozbawiają konia możliwości odganiania się od much. Jeśli koń się drapie, warto szybko poszukać przyczyny zanim całkiem wytrze sobie włosy, ponieważ odrastanie i zagęszczanie się ogona / grzywy wymaga dużo czasu. Wycieranie grzywy u konia może być objawem infekcji skórnej, natomiast ogona – np. zarobaczenia. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, metod leczenia i profilaktyki przeciw wycieraniu sierści u koni!
Wycieranie ogona u koni – przyczyny
Aby skutecznie poradzić sobie z problemem, należy znaleźć jego przyczynę. Powodem wycierania ogona u konia jest swędzenie, ale przyczyn świądu może być kilka. Tylko odpowiednio dobrana metoda leczenia zapewni pożądany skutek – szkoda wydawać pieniądze na magiczne spraye, jeśli źródłem problemu jest np. zarobaczenie.
Najczęstszą przyczyną wycierania ogona u koni są pasożyty. Mowa zarówno o pasożytach wewnętrznych jak i zewnętrznych. Te wewnętrzne żyją w organizmie zwierzęcia i mogą powodować świąd w okolicach odbytu, powodując wycieranie ogona, a nawet całego rzepa ogonowego i zadu. Ogon może konia swędzieć również z powodu ukąszeń owadów – zwłaszcza u koni uczulonych. Zdarzają się też przypadki alergii pokarmowych, które mogą mieć wpływ na wycieranie ogona u konia. Nie należy też bagatelizować podstawowej możliwej przyczyny swędzenia, czyli braku odpowiedniej higieny.
Wycieranie grzywy u koni – przyczyny
Przyczyną wycierania grzywy u konia także jest świąd. Jego źródłem może być grzybica lub ukąszenia owadów. Grzybicę można rozpoznać po białym łupieżu, natomiast ukąszeniom często towarzyszą bąble i zgrubienia widoczne u nasady grzywy. Niekiedy może się pojawić reakcja alergiczna na użyty szampon lub odżywkę do grzywy.
Jak sobie radzić?
Jak już zostało wspomniane, najważniejsze jest znalezienie przyczyny. Do niektórych wniosków można dojść samodzielnie, warto jednak w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem weterynarii. Wycieranie sierści u koni (a także grzywy i ogona) może mieć bowiem bardzo wiele przyczyn.
- Pasożyty wewnętrzne – koń powinien być regularnie odrobaczany odpowiednimi pastami. Ważne jest, aby zmieniać stosowany środek, dzięki czemu zwiększa się spektrum działania odrobaczania. Jeśli jest podejrzenie pasożytów, można zrobić badanie kału.
- Ukąszenia owadów – na rynku jest wiele specyfików łagodzących świąd. Można użyć ludzkiego Fenistilu lub preparatów takich jak MTG lub Leovet. Warto zadbać o profilaktykę – jeśli koń jest wrażliwy na owady, można go spryskiwać sprayem na meszki oraz zakładać specjalne derki siatkowe.
- Alergia pokarmowa – lekarz weterynarii może wykonać odpowiednie badanie krwii ukierunkowane na alergie. Po wykluczeniu z diety konia uczulającego składnika, koń powinien przestać odczuwać swędzenie. Koń może również reagować w ten sposób na zbyt dużą zawartość białka lub skrobi w diecie.
- Grzybica – na tę przypadłość pomaga regularna higiena (grzyb lubi wilgoć i ciepło). Skutecznymi preparatami są ludzkie szampony przeciwłupieżowe typu Nizoral, a także środki przeciwgrzybicze jak Fungisept.
- Infekcje – zakażenia bakteryjne mogą dotknąć nie tylko grzywy i ogona, ale powodować także wycieranie sierści u konia. Tutaj warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby pobrał zeskrobinę i wdrożył leczenie celowane w konkretną bakterię. Takie działanie znacząco skraca czas trwania infekcji.