Luzak – kto to jest?
Luzak to prawa ręka każdego zawodnika. Zajmuje się jego końmi sportowymi podczas zawodów, a także na co dzień w stajni. To wspólna ciężka praca zawodnika i luzaka składa się na całościowy sukces zespołu. Sprawdź, czy to praca dla Ciebie!
Obowiązki luzaka – konie są zawsze na pierwszym miejscu!
Luzak jest w pełni odpowiedzialny za konie sportowe swojego zawodnika. W czasie zawodów jego praca zaczyna się jeszcze przed wyjazdem ze stajni. Luzak kąpie konie, zabezpiecza do transportu i pomaga w załadunku. Jego rolą jest również zadbanie o sprzęt zawodnika. Każdy koń posiada swój sprzęt, nierzadko kilka siodeł w zależności od konkurencji, w których startuje – wszystko musi być skompletowane, wyczyszczone i spakowane.
W dzień zawodów pracę przy koniach również zaczyna luzak. Konie muszą zostać nakarmione, a boksy sprzątnięte. Przed startami każdy koń musi odbyć rozgrzewkę, która polega na występowaniu konia w ręce. Następnie koń jest czyszczony i siodłany. Często koń musi mieć grzywę zaplecioną w tzw. koreczki – to również robi luzak. Wszystkim tym czynnościom towarzyszy ogromna presja czasu, ponieważ każdy koń musi być gotowy na ustaloną godzinę startu. Luzak pomaga swojemu zawodnikowi także na rozprężalni (ustawia przeszkody, stępuje konia itp.)
W okresie pomiędzy zawodami luzak zajmuje się końmi sportowymi w stajni. Jest ich głównym opiekunem. Pilnuje ich żywienia, zabiegów weterynaryjnych, wizyt kowala – musi wiedzieć wszystko o swoich podopiecznych. Na jego głowie jest codzienna pielęgnacja, golenie i kąpanie. Luzak wpuszcza konie do karuzeli i wypuszcza je po upływie odpowiedniego czasu. Uczestniczy również w regularnych treningach swojego zawodnika (pomoc na ujeżdżalni, stępowanie, czyszczenie sprzętu). Cały dzień jest ściśle rozpisany w grafiku i raczej powtarzalny.
Plusy i minusy pracy jako luzak
Praca luzaka jest bardzo wymagająca. Trzeba to kochać, ponieważ w stajni spędza się praktycznie cały swój wolny czas. Ma ona jednak wiele plusów:
- kontakt ze środowiskiem jeździeckim,
- poznawanie wspaniałych ludzi,
- możliwość podróżowania,
- rozwój u boku najlepszych.
Są także wady, takie jak brak życia prywatnego, ciężka praca fizyczna i bardzo duża odpowiedzialność. Praca zaczyna się o wczesnych godzinach porannych i trwa do późnego wieczora (nawet w weekendy). W czasie zawodów pracy jest jeszcze więcej niż na co dzień. Jednak dla pasjonaty nie jest to wielkie poświęcenie i nie przyćmiewa plusów pracy luzaka!
Jak zostać luzakiem?
Żeby zostać luzakiem, najlepiej po prostu zacząć pomagać w jakiejś stajni. Zdobyć doświadczenie, podglądać jak pracują inni, potowarzyszyć startującym koleżankom. Stajnie często potrafią wyłapać osoby, które są zaangażowane i chętne do pomocy. Uczą je wszystkiego, a w rezultacie nawiązują współpracę.
Warto też przeglądać ogłoszenia o treści “szukam luzaka” na naszym portalu. Można w ten sposób znaleźć pracę w sportowym pensjonacie dla koni. Luzak jest niezbędny każdemu zawodnikowi, więc zawsze się znajdzie ktoś, kto akurat w Twojej okolicy szuka luzaka!