Komfortowa stajnia dla koni na lata – czego nie może zabraknąć?
Budowa stajni dla koni to ogromne przedsięwzięcie, które musi zostać dokładnie przemyślane. Najważniejsze jest, aby zapewnić zwierzętom wysoki poziom komfortu, swobody i bezpieczeństwa.
Tradycyjne obiekty drewniane są wybierane coraz rzadziej. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wysokie koszty inwestycyjne. Rosnącą popularnością mogą pochwalić się hale namiotowe takiego typu: https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/budowa-stajni/, które stanowią tańszą alternatywę świetnie znanych rozwiązań budowlanych.
Najpopularniejsze rodzaje stajni konnych
Już na samym początku należy określić, jaki typ stajni będzie najlepszym wyborem. Wykonanie projektu należy zlecić specjalistom, którzy posiadają doświadczenie i wiedzę z zakresu obowiązujących przepisów. Warto pamiętać, że każda konstrukcja musi spełniać szereg restrykcyjnych norm.
- Stajnie stanowiskowe – dzięki nim w jednym miejscu możliwe jest pomieszczenie sporego stada. Należy jednak wiedzieć, że w tego typu obiektach zwierzęta nie mogą swobodnie się przemieszczać. W dzisiejszych czasach coraz mniej osób wykorzystuje konie do prac polowych, więc zainteresowanie stajniami stanowiskowymi spada.
- Stajnie boksowe – w boksie koń może się poruszać, jednak zakres jego ruchów jest ograniczony. Standardowe wymiary to 3×4 m oraz 4×4 m dla klaczy ze źrebakiem. W przypadku koni sportowych, wyścigowych czy rekreacyjnych należy przestrzegać zasad wyznaczonych przez Międzynarodową Federację Jeździecką.
- Biegalnie – zwierzęta mają pełną swobodę ruchów. W większości stajni umieszcza się wyłącznie żłoby wzdłuż ścian, a także koryta na wodę. Nie ma konieczności wyodrębniania korytarzy.
Obowiązkowe elementy w stajni dla koni

Planujesz budowę stajni? Sprawdź, jakie elementy ułatwiają hodowlę koni. Dzięki nim można nie tylko poprawić standard życia zwierząt, ale także zwiększyć wygodę korzystania z obiektu.
Rozmieszenie żłób i poideł
Żłoby i poidła powinny znajdować się na wysokości około 0,8-1,0 m od podłoża. Bardzo ważne jest to, aby pożywienie i wodę umieścić w bezpiecznej odległości od konia. W innym przypadku zwierzę będzie przenosić zanieczyszczenia do paszy i płynów. Warto wiedzieć, że pasze objętościowe (zielonka, siano) wymagają instalacji drabinki.
Ażurowe ścianki działowe
W stajniach dla koni świetnie sprawdzają się przegrody ażurowe. Należy zachować około 6-7 cm odstępu między prętami – im większa przerwa, tym wyższe ryzyko zaklinowania nogi. Optymalna wysokość ścianek to 2,2 m. Najlepiej, aby boczne ścianki działowe wysuwały się do korytarza lub otwierały na ściany. Ułatwia to usuwanie nieczystości i pielęgnację boksu.
Oświetlenie
Warunki panujące w stajni nie mogą zakłócać rytmu dobowego zwierząt. Ogromną rolę odgrywa oświetlenie – obiekt powinien mieć okna, które stanowią źródło światła naturalnego. Nie można zapomnieć także o lampach przemysłowych. Natężenie światła sztucznego określone jest w normach. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę jest oświetlenie sterowane automatycznie (dopasowujące się do otoczenia).
Wentylacja
Wydajny system wentylacji to absolutna podstawa. Zbyt wysokie stężenie toksycznych związków (m.in. wydzielanych przez odchody) negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie zwierząt. Właśnie dlatego obieg powietrza powinien zostać zaprojektowany niezwykle skrupulatnie. Trzeba wiedzieć, że maksymalny poziom dwutlenku węgla, siarkowodoru oraz amoniaku jest określony w normach.
System sterowania wilgotnością i temperaturą
Prawdą jest, że kontrola wilgotności i temperatury powietrza w stajni nie jest najłatwiejsza. Warto zdecydować się na wdrożenie automatyki przemysłowej, dzięki której kontrolowanie warunków panujących w obiekcie stanie się prostsze. Poszczególne parametry zostaną samoczynnie zoptymalizowane – wszystko za sprawą niezawodnych i precyzyjnych czujników. Jest to ważny element każdej nowoczesnej stajni dla koni.
Artykuł sponsorowany