Jak wzmocnić łydki? Ćwiczenia dla jeźdźców
Tylko ten, kto nigdy nie jeździł konno, może powiedzieć, że jeździectwo to łatwy sport, gdzie człowiek się nie męczy, bo to koń wszystko robi… Wystarczy półgodzinna lekcja jazdy konnej, aby przez tydzień cierpieć na zakwasy w mięśniach, o których istnieniu nie miało się pojęcia. Aby poprawić swoje umiejętności i przyspieszyć postępy w nauce, warto popracować nad swoją sprawnością, czyli siłą mięśni, elastycznością i równowagą oraz wykonywać ćwiczenia oddechowe dla jeźdźców. W internecie można znaleźć wiele ćwiczeń, np. jak wzmocnić łydki, poprawić dosiad czy kondycję. Zobacz nasze propozycje!
Ćwiczenia na wzmocnienie łydek i innych partii ciała
Jest niezwykle ważne, aby między treningami w siodle pracować także nad sobą. Często dbamy o kondycję i muskulaturę konia bardziej niż o własną formę. Bez znaczenia, czy wybierzesz siłownię, fitness czy gimnastykę w domu – każda forma aktywności pozytywnie wpłynie na postępy w jeździe. Jeśli chodzi o konkretne partie ciała, idealnie jest poświęcić czas mięśniom brzucha, udom, a także wykonywać ćwiczenia na łydki. Jazda konna angażuje całe ciało jeźdźca, dlatego mocny core to klucz do sukcesu.
Kilka propozycji:
- brzuszki – w dowolnej formie,
- przysiady i wszelkie ich modyfikacje, np. kroczenie w przysiadzie,
- wznoszenie się na palcach stóp (najwygodniej wykonywać to ćwiczenie na schodku lub innym podwyższeniu, gdzie możemy obniżyć piętę poniżej schodka),
- deska, tzw. plank.
Elastyczność, czyli rozciąganie
W jeździe konnej elastyczne stawy jeźdźca pełnią bardzo ważną rolę. Staw skokowy, kolano, biodro biorą udział w amortyzowaniu każdego kroku konia. Nasze sztywności negatywnie wpływają na nasz dosiad – ułożenie nóg, brak rozluźnienia, trudności ze zgraniem się z koniem. Łatwiej też o niechcianą kontuzję. Elastyczne, dobrze rozciągnięte ciało pozwala się rozluźnić w siodle, zwiększa zakres naszych ruchów, dodaje lekkości i gracji.
Nasze propozycje ćwiczeń:
- skłony – proste w kolanach nogi,
- skrętoskłony,
- wykrok i opuszczenie bioder w dół,
- “pies z głową w dół” i podnoszenie pięt na przemian.
Jak ćwiczyć równowagę?
Za dobre utrzymywanie równowagi odpowiadają mięśnie głębokie, czyli tzw. core. Nie bez powodu bardzo polecanymi ćwiczeniami dla jeźdźców są pilates i joga. Pozwalają one wzmocnić całe ciało, zapanować nad jego ruchem i koordynacją. Równowagę można też ćwiczyć na koniu. Coraz większą popularnością cieszą się teraz lonże dosiadowe, które umożliwiają skupienie się na własnym ciele bez konieczności jednoczesnego panowania nad koniem. Świetnym ćwiczeniem w siodle, poprawiającym równowagę, jest jazda bez strzemion.
Kilka propozycji ćwiczeń:
- klęk podparty, jednoczesne podnoszenie prawej ręki i lewej nogi (i odwrotnie),
- klęk podparty na łokciach, jedna noga wyprostowana z tyłu, podnoszenie jej po łuku od prawej do lewej (tzw. rysowanie tęczy) i odwrotnie,
- leżenie na plecach ze zgiętymi nogami, unoszenie bioder.
Praca nad kondycją
Każdy jeździec dobrze wie, jak wymagająca kondycyjnie potrafi być jazda konna. Bez dobrego przygotowania po kilku okrążeniach galopem można dostać zadyszki lub nawet kolki. Aby poprawić swoją formę wystarczy regularnie się ruszać. Można np. biegać, ćwiczyć fitness lub zapisać się na basen. Ciekawą opcją jest trenowanie dwóch sportów równolegle. Wielu jeźdźców tak robi, np. pływa między zajęciami jeździeckimi.
Kilka naszych pomysłów:
- bieganie,
- fitness,
- pływanie,
- taniec.
Jeździectwo to sport, w którym mamy dwóch partnerów. Każdy z nich musi być w wyśmienitej formie, aby osiągać wspaniałe rezultaty. Jednakże nawet jeśli traktujemy jazdę konną wyłącznie jako hobby i rekreację, nie uwalnia nas to od obowiązku dbania o zdrowie i kondycję konia, ale także i swoją, aby wspólna jazda była obopólną przyjemnością.