Dopuszczalna waga jeźdźca – jak to naprawdę wygląda?
Coraz więcej szkółek jeździeckich zwraca uwagę na wagę przyjmowanych na jazdy jeźdźców i wprowadza ograniczenia, w zależności od tego, jakimi końmi dysponuje. Koń i jeździec muszą być dopasowani. Nie można wsadzać rosłego mężczyznę na drobnego kuca (dla dobra obojga). Temat maksymalnej wagi jeźdźca przestaje być tabu. Dobrostan koni jest coraz wyżej ceniony. Dlatego nie dziwią już pytania o to, ile ważymy, kiedy chcemy się zapisać na jazdę. Poznaj szczegółowe wytyczne!
Ile może ważyć jeździec?
Rozważania na temat maksymalnej wagi jeźdźca należy rozpocząć od przyjrzenia się wytycznym w podręcznikach kawaleryjskich. Można tam znaleźć informację, że jest to 10-20% wagi konia – przy czym mowa o wadze jeźdźca wraz z całym osprzętem (siodło, ubiór, oręż). Obecnie skłaniamy się bardziej ku niższej wartości – max 15%. Średniej wielkości koń waży ok. 550 kg. 15% z tej liczby to 82,5 kg. Po odliczeniu wagi siodła otrzymujemy maksymalną wagę jeźdźca około 77 kg. Maksymalną, czyli komfortowo dla konia byłoby jeszcze trochę mniej.
Ograniczenia wagowe
Konie dorosłe, dobrze zbudowane, w dobrej kondycji faktycznie mogą dźwigać ciężar do 20% swojej wagi. Oczywiście wlicza się w to wagę siodła, która waha się, w zależności od rodzaju, od 3,5 kg (lekkie siodła syntetyczne) do nawet kilkunastu kilogramów (siodła westernowe). Małe konie, kuce oraz oczywiście młode konie powinny być jeżdżone przez drobniejsze osoby. A jaki koń dla ciężkiego jeźdźca? Tu z pomocą przychodzą potężniejsze konie.
Ile kg może ważyć jeździec – przykłady
Poniżej znajdziesz orientacyjne zestawienie wagi konia wraz z maksymalną wagą jeźdźca (już po odliczeniu siodła):
Małe konie, araby:
- 300 kg – 40 kg
- 350 kg – 45 kg
- 400 kg – 50 kg
- 450 kg – 60 kg
Konie gorącokrwiste:
- 500 kg – 65 kg
- 550 kg – 70 kg
- 600 kg – 80 kg
- 650 kg – 85 kg
Konie zimnokrwiste:
- 700 kg – 90 kg
- 750 kg – 100 kg
- 800 kg – 105 kg
- 850 kg – 110 kg
- 900 kg – 120 kg
Powyższe zestawienie należy traktować w sposób bardzo przybliżony. Do każdego konia, ale także i jeźdźca trzeba podchodzić indywidualnie. Konie słabe, po kontuzji lub w gorszej formie treningowe powinny być wdrażane do jazd spokojnie, stopniowo zwiększając obciążenie. Podobnie z jeźdźcem – jeśli człowiek dosiadający konia jest w dobrej formie, ma świetną równowagę i umiejętności, na pewno będzie dla konia wygodniejszym partnerem niż lżejszy, ale bardziej niezdarny jeździec.
Jaki koń dla ciężkiego jeźdźca?
Jeśli spojrzymy na wysokiej klasy parkury, zauważymy, że wielu zawodników to mężczyźni w średnim wieku, którym daleko do filigranowej wagi. Dosiadają oni rosłych sportowych koni, które są odpowiednio przygotowane kondycyjnie i mięśniowo do pokonywania przeszkód z takim nie najlżejszym “plecakiem” na grzbiecie. Jednakże są to jeźdźcy z najwyższej półki, którzy mają świetną równowagę i potrafią tak dobrze zgrać się z ruchem konia, że ich waga nie jest dla konia zbyt uciążliwa.
Oprócz koni sportowych, dobrym wyborem są też potężniejsze konie gorącokrwiste takie jak ślązaki lub rasy pogrubiane czy nawet konie zimnokrwiste. Trzeba jednocześnie pamiętać, że jeździectwo to sport, gdzie obie “połówki” powinny być wysportowane, dlatego nie zaniedbujmy pracy nad własną formą fizyczną i starajmy się być jak najwygodniejszym partnerem dla swojego wierzchowca.
Młody koń
To, jaki ciężar może przyjąć na swój grzbiet koń, zależy od wielu czynników. Młody koń, który dopiero uczy się chodzić pod siodłem, ćwiczy równowagę i buduje muskulaturę, powinien być jeżdżony przez lekkiego jeźdźca. Jednakże nie tylko waga jest tu ważna. Istotne są również równowaga i delikatność, czyli tzw. “lekkość dosiadu”. Dobrym przykładem jest tutaj dobrze lub źle dopasowany plecak. Z wygodnym plecakiem, równo spakowanym, który nie przeciąża nas na żadną ze stron idzie się zdecydowanie lepiej!
Maksymalna waga jeźdźca – podsumowanie
Nie da się jednoznacznie określić, ile może ważyć jeździec. Istnieją pewne wytyczne, które mogą być wskazówką, jednakże pod uwagę trzeba wziąć więcej zmiennych takich jak budowa i kondycja konia, czas i rodzaj jego użytkowania, a także nasza forma.