Transport konia – lista niezbędnych dokumentów
Sprzedaż konia, wyjazd na zawody, ale także przewóz do kliniki weterynaryjnej to najczęstsze powody, dla których poszukuje się ofert transportu koni. Przepisy obowiązujące w Polsce jasno określają, jakie dokumenty uprawniają do przewozu tych zwierząt, a także w jakich warunkach musi odbywać się transport. Jeśli masz wątpliwości co do usługi, z której chcesz skorzystać, przeczytaj i dowiedz się, o co zapytać swojego potencjalnego konwojenta!
Transport koni przepisy prawne
Konie można transportować przyczepą do przewozu koni lub koniowozem. W przypadku transportu jednego lub dwóch koni, dobrą decyzją będzie zarówno przewóz konia w przyczepie jak i małym koniowozem. Przy większej liczbie koni w grę wchodzi tylko koniowóz – największe mogą pomieścić nawet 12 koni. Jeśli przewozi się więcej niż jednego konia, konieczne jest wyposażenie pojazdu w odpowiednie przegrody rozdzielające konie.
Przepisy dokładnie określają warunki przewozu koni, jeśli podróż trwa dłużej niż 8 godzin. Pojazd musi być wtedy wyposażony w:
- antypoślizgowe podłoże, aby zminimalizować ryzyko przewrócenia się konia podczas jazdy,
- gumowe zabezpieczenia ścian zapobiegające otarciom i urazom, gdyby koń uderzył bokiem o ścianę pojazdu,
- dach chroniący wnętrze przed przegrzaniem,
- kamera monitorująca zachowanie konia w trakcie jazdy (opcjonalnie).
Niezbędne jest również zapewnienie koniowi odpowiedniej wentylacji podczas jazdy – temperatura wewnątrz pojazdu nie może być za wysoka. W trakcie tak długiej podróży należy również zapewnić zwierzęciu stały dostęp do wody i siana.
Przewóz koni – dokumenty
Do przewozu koni na odległość powyżej 50 km, a także w przypadku każdego przewozu w celach zarobkowych, od przewoźnika wymagany jest komplet dokumentów uprawniających do przewozu zwierząt. Co ciekawe, transport konia na zawody nie jest jednoznacznie określony w przepisach jako zarobkowy, dlatego jego interpretacja zależy od danego urzędu. Najczęściej jednak uznawany jest za transport zarobkowy, uzasadniając tę decyzję tym, że właściciel konia może coś na zawodach wygrać.
Aby legalnie przewozić konie, konwojent musi posiadać:
- prawo jazdy uprawniające go do prowadzenia samochodu z przyczepą lub koniowozu (kategorii B+E),
- dokumenty potwierdzające jego kwalifikacje (licencję konwojenta zwierząt lub zaświadczenie ukończenia kursu na przewoźnika / konwojenta koni),
- świadectwo zatwierdzenia środka transportu drogowego wydane przez powiatowego lekarza weterynarii,
- paszporty hodowlane wszystkich przewożonych koni.
Transport koni za granicę
Przewóz konia za granicę (na terenie Unii Europejskiej) wymaga posiadania dodatkowego dokumentu jakim jest świadectwo zdrowia zwierzęcia lub poświadczenie zdrowotności wystawione przez powiatowego lekarza weterynarii.
Aby przetransportować konia poza Unię Europejską, należy posiadać plan trasy przewozu (włącznie z czasem i miejscami przewidzianymi na postoje i karmienie koni). Dodatkowo, wszystkie kontrole na trasie (postoje, punkty graniczne) powinny być udokumentowane pieczątką weterynarza i odesłane do powiatowego lekarza weterynarii.
Brum
24/09/2023 at 11:46Totalna bzdura i zła interpretacja jest to że transport konia na zawody jest transportem zarobkowym. Raz że nie można czegoś domniemywac dwa nie zarabiamy na transporcie. Idac tym tokiem myślenia transport na potrzeby własne też by musiał być transportem zarobkowym, przewożą swój towar jak go sprzedamy to zarobimy. Te nadinterpretacja polskich urzędników to juz bokiem wychodzą. W takim przypadku nic tylko sąd a potem pozew cywilny o przekroczenie uprawnień. Żeby było jasne pisze tu o transporcie swojego konia na zawody lub sprzedaż.