Odznaka „Jeżdżę konno” 2022 – najważniejsze informacje
System odznak został wprowadzony przez Polski Związek Jeździecki w 2004 roku. Początkowo obejmował trzy stopnie, które miały odpowiadać poziomowi umiejętności jeźdźców. Od 1 stycznia 2022 roku do systemu dołączono czwartą (a właściwie pierwszą, jeżeli chodzi o kolejność zdobywania) odznakę – „Jeżdżę konno”. Co daje jej zdobycie? Czy każdy jeździec powinien ją mieć?
Odznaka jeździecka „Jeżdżę konno”
Przede wszystkim zdanie egzaminu na odznakę „Jeżdżę konno” jest pierwszym i niezbędnym krokiem, jeżeli planujesz w przyszłości starać się również o pozostałe – brązową, srebrną i złotą. Nie możesz mieć tylko jednej dowolnej z tych trzech – PZJ ściśle określił kolejność ich przyznawania. Z każdym kolejnym egzaminem możesz startować w zawodach wyższej rangi, a także zdobywać oficjalne uprawnienia jako zawodnik, instruktor sportowy oraz trener. To szczególnie ważne, jeżeli do jeździectwa podchodzisz bardzo poważnie i planujesz rozwijać się w tym kierunku. Jednak również osoby traktujące jazdę konną jako hobby mogą w ten sposób sprawdzić swoje umiejętności i otworzyć sobie drogę do zawodów na wyższym poziomie.
Odznaka „Jeżdżę konno” – gdzie zdać egzamin i ile to kosztuje?
Egzamin na odznakę „Jeżdżę konno”, od 2022 r. uwzględniony w przepisach PZJ, może odbywać się w każdym ośrodku jeździeckim, który otrzyma zgodę Wojewódzkiego Koordynatora Szkolenia Jeździeckiego na organizację tego typu wydarzenia. To istotna zmiana względem pozostałych odznak. W ich przypadku egzaminy odbywają się wyłącznie w stajniach, które posiadają Certyfikat PZJ. Komisja egzaminacyjna składa się z dwóch członków będących Szkoleniowcami PZJ z aktualnymi licencjami, przy czym Przewodniczący musi posiadać tytuł Instruktora Sportu.
Ile kosztuje odznaka „Jeżdżę konno”? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Koszt zależy od wielu czynników: indywidualnych ustaleń danego ośrodka organizującego egzamin (często stali bywalcy stajni mają zniżki), tego czy wymagane jest odbycie kursu przygotowawczego oraz czy zamierza się zdawać na własnym koniu czy na należącym do organizatorów. Zazwyczaj ceny oscylują wokół 200–400 zł.
Odznaka „Jeżdżę konno” – wymagania
Warto zacząć od omówienia wymagań czysto praktycznych. Po pierwsze, osoba przystępująca do egzaminu musi mieć ukończone 6 lat. W jego trakcie obowiązuje schludny strój (np. podkoszulek, bryczesy i oficerki lub sztyblety i sztylpy), niekoniecznie galowy. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest oczywiście atestowany kask, a dla dzieci i młodzieży poniżej 15. roku życia – również kamizelka ochronna.
Jeżeli chodzi o pomoce jeździeckie i dodatkowe elementy osprzętu dla konia, egzaminatorzy pozostawiają jeźdźcom dość dużą swobodę. Można na przykład korzystać z bata, ochraniaczy, wytoku, a nawet wypinaczy (jeśli jeździec ma mniej niż 12 lat i jedzie na kucyku). Nie wolno natomiast używać ostróg i wędzideł, które są niedopasowane do poziomu umiejętności jeździeckich zdającego.
Sam egzamin składa się z dwóch części – praktycznej i teoretycznej. Niezaliczenie którejś z nich oznacza, że kolejną próbę będzie można podjąć dopiero w innym terminie. Na czym dokładnie polegają zadania, które trzeba wykonać, by uzyskać odznakę „Jeżdżę konno”. Co trzeba umieć i na czym warto się skupić?
Część teoretyczna egzaminu „Jeżdżę konno”
Część teoretyczna egzaminu dotyczy opieki stajennej i jest pierwszym etapem, który musisz zaliczyć, by uzyskać odznakę „Jeżdżę konno”. Pytania dotyczą podstawowych kwestii, które nie powinny być problemem dla żadnego jeźdźca – są związane z oporządzaniem konia przed i po jeździe, czyli:
- czyszczeniem go,
- zakładaniem sprzętu (ogłowia wędzidłowego, siodła, ochraniaczy),
- wsiadaniem i zsiadaniem,
- rozsiodływaniem,
- zakładaniem derki.
W przeciwieństwie do egzaminów teoretycznych na kolejne odznaki tutaj musisz wykazać się nie tylko wiedzą, ale też konkretnymi umiejętnościami – każdą czynność wykonujesz, równocześnie opisując ją i dodając do tego dodatkowe informacje. Szczegółowy opis wymaganej wiedzy znajdziesz na stronie internetowej PZJ.
Część praktyczna egzaminu „Jeżdżę konno”
Część praktyczna egzaminu również nie jest trudna. Aby uzyskać odznakę jeździecką „Jeżdżę konno” trzeba zaprezentować podstawowe umiejętności podczas jazdy w zastępie i samodzielnie. Będziesz musiał pokazać, że umiesz:
- jechać w odpowiedniej odległości za koniem przed Tobą,
- anglezować,
- zmienić nogę w kłusie,
- zrobić półsiad w kłusie i galopie,
- zrobić przejścia (stęp/kłus/galop w określonej kolejności),
- zrobić woltę, półwoltę, zmianę kierunku przez ujeżdżalnię,
- zagalopować na właściwą nogę,
- przejechać przez trzy drągi w stępie i kłusie,
- zatrzymać konia ze stępa.
Dokładny program przejazdu jest dostępny na stronie PZJ.
Czy warto zdać egzamin na odznakę „Jeżdżę konno”?
Jeżeli traktujesz ten sport poważnie i chcesz uzyskać oficjalne potwierdzenie swoich umiejętności jeździeckich – zdecydowanie powinieneś podejść do egzaminu. Zdobywanie odznak to pierwszy krok do kariery sportowej, ale także świetna motywacja dla osób jeżdżących rekreacyjnie, żeby szlifować zdolności i wciąż uczyć się czegoś nowego. Nie martw się, jeśli nie uda Ci się zdać za pierwszym razem – możesz podchodzić do egzaminu dowolną liczbę razy! Po prostu zapisz się na kolejny termin.