Co daje jazda konna?
Miłośnicy jeździectwa odpowiedzą: wszystko! Ale jaki naprawdę jest wpływ jazdy konnej na sylwetkę czy psychikę? Jakie mięśnie pracują podczas treningów, ile kalorii można spalić i jakich efektów się spodziewać? Sprawdź, co daje jazda konna!
Wpływ jazdy konnej na psychikę jeźdźca
Obcowanie z koniem wywołuje endorfiny, obniża poziom stresu i wycisza. Jazda konna – sportowa czy rekreacyjna – jest sportem partnerskim, w którym koń odgrywa ogromną rolę. Kontakt z nim wpływa na naszą psychikę w pozytywny sposób, dlatego często mówi się o tym, co daje jazda konna dzieciom. Rzadko wspomina się, że tyle samo korzyści przynosi również dorosłym! Na co wpływa jazda konna?
- Redukuje poziom lęku i objawy depresji.
- Zwiększa zdolności komunikacyjne oraz poprawia kompetencje społeczne.
- Powoduje wzrost samooceny i poczucia własnej wartości.
- Uczy (zwłaszcza w przypadku dzieci) odwagi, zdrowej rywalizacji, odpowiedzialności i umiejętności radzenia sobie z porażkami.
- Zwiększa poziom zaufania.
- Jest uważana za skuteczną formę relaksu, ponieważ pozwala na odprężenie i odpoczynek od codziennych obowiązków.
Jazda konna jest często stosowana jako forma terapii dla osób z PTSD, ponieważ pozytywnie wpływa na redukcję objawów i zwiększa poziom zaufania i samooceny.
W skrócie: jazda konna sprawia, że czujesz się lepiej! Ma to związek nie tylko z samym koniem, ale też z przebywaniem na świeżym powietrzu, ze skupianiem się na konkretnym zadaniu i relacji oraz z pozytywną relacją z otoczeniem.
Ile kalorii spala jazda konna?
Przede wszystkim warto podkreślić, że nie powinniśmy decydować się na jazdę konną, jeśli chcemy schudnąć. O wiele efektywniejsze będzie wyjście na siłownie lub trening pod okiem trenera. Nie oznacza to, że podczas jazdy konnej nie można spalić kalorii – owszem, można, ale najważniejszy jest kontakt ze zwierzęciem. Żeby jazda była przyjemna trzeba po prostu lubić konie.
60-minutowy trening pozwala spalić od 240 do aż 600 kalorii, jeśli jest bardzo intensywny. Dodatkowy ruch w czasie przygotowywania wierzchowca do jazdy oraz rozsiodłanie po jeździe także poprawia sprawność fizyczną. Jednak chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy jazda konna odchudza, trzeba wziąć pod uwagę ogólny tryb życia. Jedna lekcja tygodniowo o umiarkowanej aktywności raczej nie przyczyni się do utraty wagi. Może być za to świetnym uzupełnieniem treningu areobowego czy siłowego.
Jakie mięśnie ćwiczy jazda konna?
Jazda konna angażuje wiele mięśni ciała, w tym: mięśnie nóg, pleców, brzucha, ramion, pośladków, karku, grzbietu, klatki piersiowej. Co ciekawe, jazda konna ma także pozytywny wpływ na kondycję i stan skóry, bo – jak każdy wysiłek fizyczny – przyspiesza krążenie krwi. Regularne treningi jazdy konnej wpływają na sylwetkę, zwłaszcza na:
- nogi
- brzuch
- pośladki
Te trzy partie mięśni pracują najbardziej intensywnie. Zwłaszcza brzuch, którego mięśnie pomagają utrzymać prawidłową postawę, „dostaje w kość” podczas treningów. Jazda konna nie tylko go wzmacnia, ale też przyspiesza procesy metaboliczne. W czasie jazdy pracuje także przepona, dlatego warto wykonywać rozluźniające, ćwiczenia oddechowe dla jeźdźców.
Wpływ jazdy konnej na sylwetkę
Podczas jazdy konnej mięśnie nóg są mocno angażowane do trzymania się konia, a mięśnie pleców, brzucha i ramion do utrzymania równowagi. W trakcie jazdy konia mięśnie pleców i brzucha pracują nieustannie, co pozytywnie wpływa na ich kondycję. Jazda konna jest także formą aerobiku, ponieważ angażuje mięśnie całego ciała i pozwala na spalanie kalorii. Regularna jazda konna może przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej i poprawy proporcji ciała. Jazda konna jest też dobra dla kręgosłupa, ponieważ wyrabia nawyk prostych pleców bez zbytniego usztywniania.