Kiedy warto skorzystać z usług końskiego fizjoterapeuty?
Fizjoterapia ma na celu przywrócenie sprawności układu ruchu po urazie. Każdy koń pracujący pod siodłem może nabawić się kontuzji, naciągnięcia mięśnia czy po prostu usztywnienia – zupełnie tak jak człowiek. Ludzie korzystają z usług fizjoterapeutów z powodu siedzącego trybu życia, kontuzji lub doznanych przeciążeń podczas treningów sportowych. To samo dotyczy koni. Rosnąca popularność tego zawodu na pewno pozytywnie wpływa na dobrostan koni. Dowiedz się, czym się zajmuje fizjoterapeuta dla koni i kiedy warto się z nim skonsultować!
Fizjoterapeuta dla koni czy lekarz weterynarii?
Lekarz weterynarii zajmuje się leczeniem koni, natomiast fizjoterapeuta ma odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby poprowadzić proces rehabilitacji. Dlatego specjaliści ci najlepiej pracują w zespole. Kiedy weterynarz współpracuje z fizjoterapetą, zapewniają koniowi holistyczną i profesjonalną opiekę.
Zawsze w przypadku kontuzji, kiedy koń kuleje, albo coś nas niepokoi w zachowaniu konia, należy się zgłosić do lekarza weterynarii. To on ma kompetencje, aby rozpocząć odpowiednie leczenie lub skierować pacjenta do fizjoterapeuty dla koni.
Kiedy potrzebny jest fizjoterapeuta dla konia?
Sztywności, problemy mięśniowe, zakłócenia taktu, nieregularności ruchu, problemy z rozluźnieniem – tym wszystkim na co dzień zajmuje się fizjoterapeuta dla koni. Nieprawidłowości, które powinny zaniepokoić właściciela konia i skłonić go do konsultacji z fizjoterapeutą, to np.:
- bolący grzbiet konia,
- krzyżowanie w galopie,
- problem z nabudowaniem mięśni,
- zanik mięśni,
- potykanie się,
- problem z jazdą w jedną stronę,
- przekrzywianie ogona,
- nieregularność chodu.
Trzeba jednak pamiętać, że kulawizna, obrzęki duża bolesność to przypadki dla lekarza weterynarii i od niego należy zacząć diagnostykę! Konsultacje z fizjoterapeutą dla koni są uzupełnieniem działań weterynarza. Lekarz może zalecić terapię w celu przyspieszenia regeneracji ścięgien, rozbicia blizn, rozluźnienia mięśni czy leczenia zwyrodnień.
Fizjoterapia – jak często?
Fizjoterapeuta podczas standardowej wizyty ocenia stan konia, bada palpacyjnie całe jego ciało, szukając napięć i tkliwych miejsc. W zależności od rozpoznanego przypadku wykonuje zabieg manualny oraz bardzo często zadaje konkretne ćwiczenia do wykonania “w domu”. To z fizjoterapeutą ustala się częstotliwość kolejnych wizyt.
W przypadku konkretnej terapii zaleconej przez lekarza weterynarii, to zespół – lekarz i fizjoterapeuta ustalają częstotliwość zabiegów.
Fizjoterapię można również traktować jako profilaktykę. Masaże rozluźniające czy relaksujące mogą być z powodzeniem stosowane nawet raz w miesiącu. Przy okazji pozwalają wyłapać nawet najmniejsze zmiany w układzie ruchu, zanim jeszcze dojdzie do eskalacji problemu.
Gdzie szukać fizjoterapeuty dla konia?
Końska fizjoterapia staje się coraz popularniejsza. Wielu fizjoterapeutów dla koni ogłasza się na portalach jeździeckich – warto przeglądnąć naszą bazę ogłoszeń „Masaż i fizjoterapia” i znaleźć kogoś dojeżdżającego w naszą okolicę.