Appaloosa – stepowy potomek Mustangów
Kojarzysz tarantowate konie, które pojawiają się w niemal każdym westernie? To właśnie Appaloosa – wierzchowce Indian, które odmieniły życie tubylczej ludności Ameryki Północnej w XVIII wieku. Te piękne i niezwykle charakterystyczne zwierzęta są jedną z najliczniejszych ras na świecie. Swoją ogromną popularność zawdzięczają łagodnemu usposobieniu, szybkości właściwej wszystkim koniom gorącokrwistym, a także wszechstronności. Mimo to w Europie spotkać można je bardzo rzadko. Jaka jest historia tej rasy, czym charakteryzują się konie Appaloosa i co warto o nich wiedzieć?
Historia rasy – indiańskie konie przejęte przez Amerykanów
Appaloosa to rasa wywodząca się z Ameryki Północnej. Jej początki sięgają XVIII w. – w tym okresie Indianie z plemienia Nez-Percé zamieszkujący stany Waszyngton, Idaho i Oregon (nad rzeką Palouse – stąd nazwa rasy) rozpoczęli hodowlę wszechstronnych, silnych wierzchowców o charakterystycznej tarantowatej maści. Konie te były potomkami miejscowych mustangów występujących dziko na tych terenach oraz koni sprowadzonych w XVI w. przez konkwistadorów do Nowego Świata.
Początkowo Indianie traktowali konie jako źródło mięsa, później docenili ich wartość jako zwierząt pociągowych, a dopiero Nez-Percé, prowadząc świadomą hodowlę, sprawili, że stały się doskonałymi wierzchowcami bojowymi. To zmieniło całkowicie styl życia Indian. Dotąd głównie byli zbieraczami i łowcami, jednak dzięki koniom polowania na bizony przestały zabierać im aż tyle czasu – dużo łatwiej było im dogonić zdobycz, kiedy gonili ją konno. Zaczęły się też wojny między plemionami, które dużo częściej miały ze sobą kontakt ze względu na łatwość podróżowania.
W drugiej połowie XIX w. na ziemiach Indian odkryto złoto. Amerykanie brutalnie przejęli zajmowane przez nich tereny, a także zwierzęta, które ocalały podczas ucieczki miejscowej ludności przed rzezią. Od 1938 r. konie rasy Appaloosa są hodowane planowo, co jest zasługą Claude’a Thompsona. Początkowo rasę uszlachetniano domieszką krwi quarter horse i angielskiej. Obecnie nad czystością rasy czuwa Appaloosa Horse Club z siedzibą w mieście Moscow w stanie Idaho.
- Żegnamy legendarnego Shutterfly
- Wycieranie grzywy i ogona u konia – jak sobie z tym poradzić?
- Weekend z Cavaliadą w Krakowie
- Weekend w Sopocie pod znakiem Cavaliady
- Ujeżdżenie po raz pierwszy w Bazylei
- Turniej Jeździecki dla dorosłych o Puchar Manor House SPA
- Transport konia – lista niezbędnych dokumentów
- Tragiczny wypadek podczas festiwalu balonowego
- Strój na zawody jeździeckie – jaki powinien być?
- Strefa Jeźdźca x Wielkopolska Liga Hobby Horse
- Stadnina koni w Janowie Podlaskim – co warto o niej wiedzieć?
- Sny o koniach – co oznaczają?
- Skoczkowie walczą w Pucharze Świata w Lipsku
- Rodzaje siodeł – poradnik
- Rodzaje przeszkód jeździeckich
- Quarter horse – sprinter z Ameryki
- Puchar Świata w Bazylei
- Przegląd prezentów dla dzieci związanych z końmi! 50 propozycji
- Powrót Erica Lamaze na parkury
- Półsiad – co to jest, jak poprawnie zrobić i jakich błędów unikać?
Konie rasy Appaloosa – maść, wygląd i cechy szczególne
Konie rasy Appaloosa są bardzo charakterystyczne – głównie ze względu na nietypową maść. Wyróżnia się pięć dopuszczalnych typów umaszczenia:
- „wzór lamparci” (ciemne łatki na białym tle);
- „marmurek” (niejednolite, jasne plamy nachodzące na siebie, występujące na całym ciele);
- „płatki śniegu” (jasne plamy na ciemnym tle);
- „biała derka” (biały zad i grzbiet, reszta ciała ciemna);
- „nakrapiana derka” (biały, nakrapiany zad i grzbiet, reszta cała ciemna).
Do tego dochodzą: nakrapiana skóra na chrapach i pysku, jasna twardówka oka, pionowe pasy na kopytach, rzadka grzywa i ogon.
Konie rasy Appaloosa mają sylwetkę wpisaną w kwadrat, są silne, umięśnione, ich głowa jest sucha i drobna, uszy małe. Budowa ciała sprawia, że są doskonałymi wierzchowcami: szeroka klatka piersiowa, skośne łopatki i ścięty zad powodują, że ich chody są wyjątkowo wygodne dla jeźdźca.
Charakter i użytkowość koni rasy Appaloosa
Jedną z największych zalet koni rasy Appaloosa jest ich łagodny charakter. Są spokojne, posłuszne i cierpliwe, a przy tym bardzo pojętne i chętnie się uczą. Nie można jednak zapominać, że należą do zwierząt gorącokrwistych – stąd ich szybkość, wytrzymałość i zwrotność. To doskonałe konie westernowe, które pierwotnie brały udział w polowaniach na bizony, a potem pomagały farmerom w zaganianiu bydła. Ich wszechstronność sprawia jednak, że sprawdzają się nie tylko w dyscyplinach westowych, ale również w ujeżdżeniu, skokach, a nawet powożeniu. W Stanach Zjednoczonych wciąż bardzo często pracują na farmach, gdzie hodowane jest bydło.
Jedna z najliczniejszych rasy koni… ale nie w Europie!
Appaloosa to jedna z najliczniejszych ras koni na świecie – obecnie jej liczebność szacuje się na ponad 500 tys. sztuk! Ma bardzo wielu wielbicieli na całym świecie, przede wszystkim ze względu na swój wygląd, niezwykłą wszechstronność, a także „indiańskie” pochodzenie! Mimo to w Europie nie jest dobrze znana. Konie te hodowane są przede wszystkim w USA. To sprawia, że cena tych zwierząt w Polsce bywa bardzo wysoka i waha się od 20–25 tys. zł aż do 60 tys. zł i więcej – w naszym kraju hodowli jest niewiele, zazwyczaj niestety trzeba sprowadzać te konie z zagranicy.
Pingback: Quarter horse - sprinter z Ameryki - Strefajezdzca.pl