Koń fryzyjski – czarna perła jeździectwa
Większość miłośników jeździectwa wie, jak wygląda koń fryzyjski. Wyróżnia się mocną budową i owłosionymi pęcinami, a także majestatycznym wyglądem. Potocznie konie fryzyjskie nazywa się „fryzami”, a do ich popularności przyczyniły się łatwość uczenia się i harmonijna, proporcjonalna budowa. Wszystkie te cechy sprawiły, że fryzy wykorzystywano podczas pokazów i cyrkowych występów.
Koń fryzyjski – jaki ma charakter?

Konie fryzyjskie odznaczają się dużą cierpliwością, dlatego często można je spotkać w hipoterapii. Chętnie decydują się na nie właściciele dużych ośrodków agroturystycznych i stajni przy hotelach – koń fryzyjski wygląda reprezentacyjnie, a poza tym ma dużą chęć współpracy z człowiekiem. Nie bez powodu jest nazywany majestatycznym holendrem.
Konie fryzyjskie nie mają skłonności do narowów, a odpowiednio prowadzone są świetnymi towarzyszami. Chętnie nawiązują relację z człowiekiem i nie są płochliwe. Dzięki temu uchodzą za idealne konie do rekreacji.
Historia i pochodzenie konia fryzyjskiego
Prawdopodobnie konie fryzyjskie wywodzą się od ras koni hodowanych przez Rzymian w celach bojowych. Według oficjalnych danych fryzy pochodzą z historycznej Fryzji (Hiszpania). Początkowo wykorzystywano je wyłącznie w celach pociągowych, a następnie pocztowych. Pierwsza księga stadna została założona w 1878r., a samą rasę uważa się za jedną z najstarszych.
Współcześnie fryzy spotkamy w powożeniu oraz ujeżdżeniu. W tej drugiej dyscyplinie są cenione za wysokie, efektowne chody i – mimo mocnej budowy – lekką sylwetkę.
Fryzy – wygląd

Konie fryzyjskie charakteryzują się mocną budową, a do ich cech wyróżniających należy długa, bujna grzywa i ogon oraz szczotki na pęcinach. Osiągają przeciętnie od 155cm do nawet 180cm. Preferowany wzrost wynosi 160cm, ale można spotkać fryzy zarówno wyższe, jak i niższe.
Maści koni fryzyjskich
Koń fryzyjski występuje wyłącznie w umaszczeniu karym (czarnym). Zdarza się, że w wyniku krzyżówki np. z koniem andaluzyjskim (siwy), rodzi się „biały koń fryzyjski”, choć nie jest to oczywiście czysty fryz. Białe fryzy budzą dużo emocji, dlatego często powraca temat siwego konia fryzyjskiego Nero (jego ojcem był ogier czystej krwi arabskiej – Jalisco) czy Mystic Warrior, mieszanki fryza z koniem appaloosa.
U klaczy i wałachów dopuszcza się gwiazdkę na czole – jest to jednak jedyne odstępstwo od pożądanej, kruczej maści. Licencjonowane ogiery hodowlane muszą być całkowicie kare.
Ile kosztuje koń fryzyjski?
Ceny fryzów wahają się tak samo jak w przypadku każdej innej rasy. Źrebaka znajdziemy już za 6 tysięcy złotych, tymczasem konia fryzyjskiego wyszkolonego do konkretnego poziomu w ujeżdżeniu nawet za 100 tysięcy złotych. Średnia cena fryza to około 30 tysięcy złotych. Sprawdź oferty koni fryzyjskich w kategorii sprzedam konia na naszym portalu.
- Żegnamy legendarnego Shutterfly
- Wycieranie grzywy i ogona u konia – jak sobie z tym poradzić?
- Weekend z Cavaliadą w Krakowie
- Weekend w Sopocie pod znakiem Cavaliady
- Ujeżdżenie po raz pierwszy w Bazylei
- Transport konia – lista niezbędnych dokumentów
- Tragiczny wypadek podczas festiwalu balonowego
- Strój na zawody jeździeckie – jaki powinien być?
- Strefa Jeźdźca x Wielkopolska Liga Hobby Horse
- Stadnina koni w Janowie Podlaskim – co warto o niej wiedzieć?
- Sny o koniach – co oznaczają?
- Skoczkowie walczą w Pucharze Świata w Lipsku
- Rodzaje siodeł – poradnik
- Rodzaje przeszkód jeździeckich
- Quarter horse – sprinter z Ameryki
- Puchar Świata w Bazylei
- Powrót Erica Lamaze na parkury
- Półsiad – co to jest, jak poprawnie zrobić i jakich błędów unikać?
- Polski koń zimonkrwisty
- Podstawowe chody konia – rodzaje
Dla kogo koń fryzyjski to dobry wybór? Fryzy sprawdzą się nawet w przypadku niedoświadczonych jeźdźców, ponieważ są bardzo cierpliwe i przyjazne. Nie nadają się jednak do skoków, mimo powtarzających się pytań, czy konie fryzyjskie mogą skakać. Przeskoczenie niskiego krzyżaka raz na jakiś czas nie zrobi im krzywdy, ale trzeba być świadomym, że konie fryzyjskie nie zostały wyhodowane do skoków i nie sprawdzą się w tej dyscyplinie.