Czym jest chów wolnowybiegowy?
Chów wolnowybiegowy to coraz częściej wybierany sposób utrzymywania koni. To, że dopiero niedawno został „odkryty” i spopularyzowany, może zaskakiwać – w końcu polega na stworzeniu zwierzętom warunków najbardziej zbliżonych do naturalnych. W jaki sposób funkcjonuje taki system trzymania koni, jakie są jego wady i zalety? Poznaj najważniejsze fakty na temat chowu wolnowybiegowego!
Wiata i bezpieczny padok – na czym polega chów wolnowybiegowy koni?
Chów bezstajenny charakteryzuje się tym, że zwierzęta stale przebywają w stadzie na padoku lub pastwisku, mając dostęp do schronienia (wiaty, zadaszenia, lasu), z którego mogą dowolnie korzystać w razie potrzeby – przy gorszej pogodzie, upale lub po to, by schronić się przed zagrożeniem. Nie są zamykane na noc w boksach, same decydują, kiedy wychodzą na zewnątrz. Taki system gwarantuje im zaspokojenie podstawowych potrzeb, czyli zapewnienie im:
- swobodnego ruchu,
- kontaktów społecznych,
- stałego dostępu do jedzenia.
Dobrze przygotowany padok dla koni wolnowybiegowych poza wiatą wyposażony jest w źródło czystej wody, paśniki oraz bezpieczne ogrodzenie. Powinien oferować suche miejsce, gdzie konie mogą bez problemu położyć się i odpocząć.
To doskonałe rozwiązanie dla koni wszystkich ras (szczególnie prymitywnych) i w każdym wieku. Chów wolnowybiegowy doskonale wpływa na psychikę młodych zwierząt, pomaga też końskim seniorom zachować dobrą kondycję. Jedynym przeciwwskazaniem są wyraźne zalecenia od weterynarza względem ograniczenia ruchu na czas leczenia.
„Konie bez stajni” są zdrowsze i spokojniejsze!
Jaki wpływ ma chów wolnowybiegowy na zdrowie koni? Wbrew pozorom stałe wystawienie na działanie warunków atmosferycznych wcale nie jest niebezpieczne dla ich zdrowia, wręcz przeciwnie! Konie wolnowybiegowe mają dużo lepszą odporność, rzadziej chorują (przez brak różnic temperatur między stajnią a padokiem oraz dzięki przyzwyczajeniu do złej pogody) i nie cierpią tak często na zaburzenia ze strony układu pokarmowego oraz układu krążenia. Ponadto ich kopyta są znacznie zdrowsze.
Konie bez stajni mają kontakt ze stadem, którego tak bardzo potrzebują, możliwość stałego ruchu, poszukiwania pokarmu i swobodnego dostępu do jedzenia w małych dawkach – jak w naturze. Dzięki temu dużo rzadziej obserwuje się u nich narowy (np. tkanie, łykawość), są spokojniejsze, bardziej zrównoważone.
- Żegnamy legendarnego Shutterfly
- Wycieranie grzywy i ogona u konia – jak sobie z tym poradzić?
- Weekend z Cavaliadą w Krakowie
- Weekend w Sopocie pod znakiem Cavaliady
- Ujeżdżenie po raz pierwszy w Bazylei
- Transport konia – lista niezbędnych dokumentów
- Tragiczny wypadek podczas festiwalu balonowego
- Strój na zawody jeździeckie – jaki powinien być?
- Strefa Jeźdźca x Wielkopolska Liga Hobby Horse
- Stadnina koni w Janowie Podlaskim – co warto o niej wiedzieć?
- Sny o koniach – co oznaczają?
- Skoczkowie walczą w Pucharze Świata w Lipsku
- Rodzaje siodeł – poradnik
- Rodzaje przeszkód jeździeckich
- Quarter horse – sprinter z Ameryki
- Puchar Świata w Bazylei
- Powrót Erica Lamaze na parkury
- Półsiad – co to jest, jak poprawnie zrobić i jakich błędów unikać?
- Polski koń zimonkrwisty
- Podstawowe chody konia – rodzaje
Dlaczego chów bezstajenny wciąż ma przeciwników?
Wielu osobom wydaje się, że utrzymywanie koni bez stajni jest niebezpieczne dla zdrowia i życia zwierząt. Taki pogląd wynika głównie z braku podstawowej wiedzy na temat ich dobrostanu, natury, psychologii i behawioru. Zamykanie koni w boksach jest niezgodne z ich naturalnymi potrzebami, jednak znacznie wygodniejsze dla jeźdźców, opiekunów i właścicieli stajni – stąd wciąż tak wielu obrońców klasycznego chowu stajennego. Posiadacze zwierząt często chcą stworzyć im „idealne” warunki – ochronić je przed gorszą pogodą, zimnem, konfliktami w stadzie. Tymczasem radzenie sobie z takimi problemami jest ważnym elementem końskiej natury i pozwala zwierzętom zachować równowagę psychiczną i dobrą kondycję! Na szczęście wśród ofert pensjonatów dla koni znajduje się również wiele propozycji chowu bezstajennego.