Clydesdale – łagodne olbrzymy znane z… reklam
Clydesdale są jedną z najbardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych na świecie. To wysokie, potężne zwierzęta pociągowe o charakterystycznych gęstych i długich szczotkach pęcinowych. Możesz zobaczyć je w reklamach telewizyjnych, na pokazach, a nawet w orszaku brytyjskiej rodziny królewskiej. A mimo to przez długi czas groziło im… wyginięcie. Poznaj najciekawsze informacje na temat tych pięknych koni!
Historia rasy koni Clydesdale
Rasa ta powstała w Szkocji w regionie o nazwie Clydesdale nad rzeką Clyde (obecne Lanarkshire), a jej początki sięgają XVIII w. Wywodzi się od koni flamandzkich sprowadzanych w tym okresie na te tereny i łączonych z miejscowymi klaczami, by uzyskać wysokie, silne zwierzęta pociągowe, które radziły sobie z pracą na twardym, kamienistym podłożu i ciągnięciem ciężkich wozów. Oficjalnie nazwa rasy została użyta po raz pierwszy w 1826 r. Konie Clydesdale z czasem stawały się coraz popularniejsze i doceniane w szerokich kręgach za niezwykłą wytrzymałość i imponujący wygląd.
Na początku XX w.konie Clydesdale eksportowane były na cały świat, trafiały do hodowców nie tylko z Europy, ale również Ameryki Północnej i Południowej, a także Rosji. Popularność rasy spadła jednak wraz z mechanizacją gospodarstw – ciężkie konie pociągowe nie były już tak potrzebne. Po II wojnie światowej zarejestrowanych było jedynie 80 ogierów Clydesdale! W latach 70. rasa oficjalnie uznana została za zagrożoną wyginięciem. Dopiero po roku 2000 odkryto ją na nowo, szczególnie w Australii, a populacja w 2010 r. osiągnęła poziom 5000 sztuk.
- Żegnamy legendarnego Shutterfly
- Zasady bezpieczeństwa w stajni
- Wycieranie grzywy i ogona u konia – jak sobie z tym poradzić?
- Weekend z Cavaliadą w Krakowie
- Weekend w Sopocie pod znakiem Cavaliady
- Ujeżdżenie po raz pierwszy w Bazylei
- Turniej Jeździecki dla dorosłych o Puchar Manor House SPA
- Transport konia – lista niezbędnych dokumentów
- Tragiczny wypadek podczas festiwalu balonowego
- Strój na zawody jeździeckie – jaki powinien być?
- Strefa Jeźdźca x Wielkopolska Liga Hobby Horse
- Stadnina koni w Janowie Podlaskim – co warto o niej wiedzieć?
- Sny o koniach – co oznaczają?
- Skoczkowie walczą w Pucharze Świata w Lipsku
- Rodzaje siodeł – poradnik
- Rodzaje przeszkód jeździeckich
- Quarter horse – sprinter z Ameryki
- Puchar Świata w Bazylei
- Przegląd prezentów dla dzieci związanych z końmi! 50 propozycji
- Powrót Erica Lamaze na parkury
Konie rasy Clydesdale – wygląd, waga i cechy charakterystyczne
Początkowo (koniec XIX / początek XX wieku) konie rasy Clydesdale były stosunkowo niewysokie, o kompaktowej budowie, jednak w latach 40. XX w. hodowla zaczęła skupiać się na selekcjonowaniu jak największych, ciężkich i potężnie zbudowanych zwierząt. Obecnie są one pod wieloma względami podobne do koni rasy Shire. Ich cechy charakterystyczne to:
- wzrost: 162–183 cm w kłębie lub więcej;
- waga: 820–910 kg lub więcej;
- głowa o prostym lub lekko garbonosym profilu;
- skośna łopatka, wygięta szyja, szeroka klatka piersiowa;
- mocna, umięśniona budowa ciała;
- duże, twarde kopyta i długie szczotki pęcinowe.
Dopuszczalne maści koni Clydesdale to gniada, kara, skarogniada, kasztanowata lub dereszowata, przy czym każdy koń ma charakterystyczne białe odmiany na nogach.
Clydesdale – charakter i użytkowość
Konie te są niezwykle spokojne i zrównoważone, dzięki czemu pozostają łatwe w obsłudze i podczas codziennej pielęgnacji mimo tak dużych rozmiarów. Mają typowy temperament koni zimnokrwistych, dużo cierpliwości, szybko się uczą i charakteryzują się dużą wytrwałością. Ze względu na to oraz swoją potężną budowę wykorzystywane bywają przede wszystkim jako zwierzęta zaprzęgowe, choć niektórzy użytkują je również rekreacyjnie pod siodłem.
Słynne „konie Budweisera” – czy spotkasz je w Polsce?
Clydesdale najbardziej znane są dzięki… reklamom piwa. Anheuser-Busch Brewing Company, czyli amerykański koncern będący producentem piwa Budweiser, jest właścicielem grupy koni liczącej aż 250 zwierząt, które biorą udział w reklamach telewizyjnych oraz widowiskowych pokazach promujących markę organizowanych w całych Stanach Zjednoczonych.
Czy w Polsce można spotkać konie Clydesdale? Na sprzedaż jest ich bardzo niewiele, pojedyncze, zazwyczaj sprowadzane zza granicy, należą do prywatnych właścicieli, którzy kupują je dla siebie lub prowadzą hodowlę na bardzo niewielką skalę. Ceny tych pięknych zwierząt zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy i sięgają kilkuset tysięcy złotych.