Czym jest badanie TUV i kiedy warto je wykonać?
Badanie TUV jest przeprowadzane przed zakupem konia; bywa też nazywane badaniem kupna-sprzedaży. Pozwala zweryfikować stan zdrowia zwierzęcia i określić jego fizyczne predyspozycje. Badanie TUV najczęściej jest wymagane u koni sportowych – kupujący chce zazwyczaj zweryfikować kondycję zwierzęcia.
Co to jest TUV u koni?
TUV u koni to inaczej badanie stanu klinicznego w momencie zakupu. Oceniana jest ogólna kondycja konia, poszczególne układy (np. ruchu), kończyny i RTG. Przed przystąpieniem do TUV niezbędna jest identyfikacja zwierzęcia np. za pomocą odczytu chipu i weryfikacji paszportu. TUV jest inaczej nazywane badaniem weterynaryjnym, wykonywanym przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży.
Co zawiera badanie TUV?
Każde badanie TUV konia składa się z:
- Identyfikacji, czyli weryfikacji tożsamości.
- Badania klinicznego: badania oczu, badań oddechowych, kontrola pulsu, zębów, układu moczowego i nerwowego.
- Badania w ruchu – sprawdzenie symetrii na prostym podłożu, próby zginania kończyn, weryfikacja ewentualnych schorzeń bólowych o podłożu mięśniowym, weryfikacja poruszania się w 3 podstawowych chodach na kole i w linii prostej na twardym oraz miękkim podłożu.
- RTG, obejmujące projekcje ok. 15 najważniejszych struktur, które pozwalają na ocenienie stanu kośca.
Kiedy warto wykonać badanie TUV?
Ocenę stanu zdrowia zwierzęcia warto wykonać przy każdym zakupie wierzchowca, chociaż jego koszt może odstraszać, jeśli cena konia jest relatywnie niska. Przy kwotach rzędu 45 czy 100 tysięcy, cena badania TUV nie wydaje się dużym, dodatkowym wydatkiem.
Należy wziąć pod uwagę, że w przypadku ukrytych chorób lub wad zatajonych przez sprzedającego, koszty leczenia konia mogą być ogromne. Może on się także okazać niezdolny do wykonywania danej pracy lub treningów. Co daje badanie TUV?
- Wiedzę na temat aktualnego stanu zdrowia konia i informacje na temat ewentualnych schorzeń w przyszłości.
- Możliwość zweryfikowania kondycji wierzchowca i określenia, czy nadaje się np. do dużego sportu.
- Klarowane informacje na temat wad (przydatne zwłaszcza w przypadku sytuacji konfliktowych, gdy chcemy np. zwrócić konia).
- Żegnamy legendarnego Shutterfly
- Wycieranie grzywy i ogona u konia – jak sobie z tym poradzić?
- Weekend z Cavaliadą w Krakowie
- Weekend w Sopocie pod znakiem Cavaliady
- Ujeżdżenie po raz pierwszy w Bazylei
- Transport konia – lista niezbędnych dokumentów
- Tragiczny wypadek podczas festiwalu balonowego
- Strój na zawody jeździeckie – jaki powinien być?
- Strefa Jeźdźca x Wielkopolska Liga Hobby Horse
- Stadnina koni w Janowie Podlaskim – co warto o niej wiedzieć?
- Sny o koniach – co oznaczają?
- Skoczkowie walczą w Pucharze Świata w Lipsku
- Rodzaje siodeł – poradnik
- Rodzaje przeszkód jeździeckich
- Quarter horse – sprinter z Ameryki
- Puchar Świata w Bazylei
- Powrót Erica Lamaze na parkury
- Półsiad – co to jest, jak poprawnie zrobić i jakich błędów unikać?
- Polski koń zimonkrwisty
- Podstawowe chody konia – rodzaje
Cena badania TUV
Cena badania TUV wynosi ok. 1500zł, ale to koszt wyjściowy, który wzrasta, jeśli badanie kupna-sprzedaży zawiera dodatkową diagnostykę, taką jak USG, badanie endoskopowe czy morfologia. TUV jest dobrowolony, jednak w interesie kupującego jest jego wykonanie.
Część koni wystawionych na sprzedaż posiada aktualne badania TUV, ale nie jest to regułą. W ogłoszeniach o sprzedaży konia możemy spotkać się z informacjami, że TUV jest wykonywane na życzenie strony kupującej, a jego koszt jest dzielony po połowie na kupca i sprzedającego lub zostaje pokryty w 100% przez stronę kupującą. W takiej sytuacji obie strony zazwyczaj umawiają się, że jeśli badanie tuv konia będzie pozytywne, zostanie sprzedany osobie, która zleciła jego wykonanie – można to potwierdzić za pomocą dodatkowej umowy.